הלוואה היא תהליך שמיועד לספק מענה מיידי במקרים בהם נדרשים משאבים לצורך ביצוע רכישות או מימון הוצאות מכבידות. זאת, מבלי שהצד הלווה ייאלץ להמתין זמן ממושך עד לצבירת הסכום באופן עצמאי. התהליך יכול להתבצע בין גורמים פרטיים או מול הבנק, חברות האשראי או גורמים אחרים, ומאפשר לשלם בעבור הוצאות דיור גדולות כמו רכישת דירה או שיפוץ, רכישה משמעותית, כיסוי מינוס וכדומה.

מהי הלוואה ללא ריבית?

לצורך קבלת ההלוואה, הצד הלווה צריך לעמוד במספר תנאים מקדימים שהוסכמו בינו לבין המלווה. במקרה של הלוואה ללא ריבית, הלווה נדרש להשיב למלווה רק את סכום ההלוואה המקורית שלקח ("הקרן"), ללא תשלומים נלווים. עם זאת, במרבית המקרים הגורם המלווה מוסיף לסכום הקרן תשלום ריביות, שמשפיעות הן על ההחזר החודשי והן על הסכום הכולל שהלווה צריך להשיב. מסלולי הריביות הנפוצים הם הלוואה בריבית פריים (ריביות בעלות משתנה) והלוואה עם ריבית קבועה (הלוואה שבה גובה ההחזר נקבע מראש).

אילו גופים מעניקים הלוואות ללא ריבית?

לקיחת ריבית בעבור הלוואה, מאפשרת לצד הלווה לבטח את עצמו ומונעת הפסדים שקשורים לשחיקת הסכום בעתיד. מאחר ששוויו של סכום ההלוואה כיום גדול משוויו העתידי בשל שחיקה שקשורה לעליית מדד המחירים לצרכן, הלוואות ללא ריבית לרוב לא יוצעו על ידי גופים מסחריים. ארגונים כאלה יציעו בדרך כלל הלוואה עם ריבית מסוימת, ששיעוריה מושפעים מהמסלול המוצע ומגורמים נוספים שפרטניים למקרה הספציפי כגון הביטחונות והערבונות שהלווה מספק.

במצבים מסוימים, חלק מהבנקים עשויים להציע הטבות בדמוי הלוואה ללא ריבית למצטרפים חדשים לבנק או למועדוני לקוחות שונים. סכום ההלוואה במקרה כזה יהיה בדרך כלל נמוך משמעותית מהסכום המוצע בהלוואות עם ריביות. כמו כן, הוא יוצע רק לאחוז קטן מלקוחות הבנק ולא לקהל הרחב, בשל כל הסיכונים שפורטו.

ארגונים שמספקים מענה רחב יותר בתחום של הלוואות ללא ריבית הם ארגוני גמ"ח ועמותות שונות שממומנות מתרומות. עם זאת, הפוטנציאל לקבלת הלוואות כאלו מהארגונים שהוזכרו הוא נמוך יחסית, בשל ריבוי הפניות והקריטריונים לזכאות שמתעדפים בעלי אמצעים מוגבלים ואוכלוסיות חלשות שזקוקות למענה מיידי או שנקלעו לחוב. תהליך קבלת ההלוואה במצב כזה עשוי להיות ממושך, עקב הפער בין כמות הפונים למשאבים שעומדים לרשות הארגון.

מה חשוב לבדוק טרם לקיחת הלוואות ללא ריבית?

ריבית אמנם מוסיפה לסכום הקרן המקורי תשלום נוסף, אך מדובר בתנאי מקדים שמאפשר לגורם הלווה לעגן את התנאים ולהפחית את הסיכונים הנלווים לתהליך. מאחר שבמקרה של הלוואה ללא ריבית התנאי הזה לא קיים, חשוב לבחון היטב את יתר התנאים המקדימים ואת תנאי התשלום הנדרשים. זאת כדי להימנע מהלוואה שעשויה להיראות אטרקטיבית, אך כוללת סעיפים שאינם מתאימים לצרכי הלקוח.

ראשית, יש לוודא שסכום ההלוואה המוצע עונה על הצרכים שלכם. במקרים רבים לקוחות זקוקים להלוואה באופן מיידי, אך מבזבזים זמן יקר בחיפוש מענה שעלול לא להתאים להם. הלוואות ללא ריבית הן לרוב נמוכות משמעותית מהלוואות עם ריביות, ולכן אינן מתאימות לחלק מהפונים שזקוקים לסכום גדול יותר.

בנוסף, יש לבחון את תנאי התשלום הנדרשים, כמו גם את הביטחונות והערבים שהגורם המלווה דורש. במצבים מסוימים הדרישה היא העברת משכורת, ובאחרים נדרשים ביטחונות שחלק מהלקוחות לא יכולים להציג. בכדי להימנע מעוגמת נפש עתידית, בייחוד כאשר גיוס הסכום נדרש באופן מהיר, מומלץ לבחון את כל ההצעות מכלל הגורמים, כולל מסלולים בהם נדרש הלווה לשלם ריביות. לאחר ההיכרות עם גובה הריביות המוצעות במסלולים הדורשים ריביות שונות, תוכלו לקבל החלטה שלוקחת בחשבון את כל הפרמטרים ולהגיש בקשה להלוואה שתואמת לצרכים שלכם.