קניות באינטרנט: מתי משלמים מיסים ומכס?

קונים אלקטרוניקה ברשת? ממחיר מסוים תצטרכו לשלם עליהם מס קנייה, מע"מ ואפילו מכס. לפניכם מדריך שמסביר מה תשלמו ובאילו מקרים

לכל מי שמחפש לקנות מוצרי אלקטרוניקה במחירים נוחים או למצוא מוצרים שעדיין לא מצאו את דרכם לארץ, הקניות אונליין הן ממש חבל הצלה. במרחב הווירטואלי אנחנו יכולים למצוא הכול מהכול, מאוזניות מתקדמות ועד טלוויזיות. אבל מישהו באמת מבין על אילו מוצרים חלים אילו מיסים ומתי יוטל עלינו לשלם מכס? בואו נעשה קצת סדר בבלגן הקניות הזה.

לקנות בטוח ולישון טוב בלילה

לפני הכול - נדאג לבטיחות: הנה כמה טיפים פשוטים שיעזרו לכם להבטיח שהפרטים שלכם מוגנים.

  1. בדקו את האתר - מומלץ לבדוק היטב את זהותו של האתר, לנסות לרכוש באתרים שהומלצו על ידי חברים או בני משפחה ובכול מקרה, לקרוא ביקורות של גולשים שכבר קנו באתר.

  2. בררו את התנאים - בדקו מה הם התנאים להחלפת או החזרת המוצר, ובררו במיוחד איך מתבצע התהליך.

  3. בחרו סיסמה מורכבת - אם אתם מתבקשים להירשם באתר כדי לקנות את המוצר, עדיף לבחור בסיסמה מורכבת ולא לחזור על סיסמאות שכבר משמשות אתכם באתרים אחרים.

  4. עקבו אחר החיוב החודש - בדקו את החיוב החודשי שלכם והבטיחו שלא התבצע שימוש חריג באמצעי התשלום שלכם. אם גיליתם חריגה, צרו קשר עם חברת האשראי ונציגיה יטפלו בעניין.

מתי תשלמו מיסים על הקנייה?

נפתח בבשורה משמחת: שלא כבעבר, היום כבר איננו נדרשים עוד לשלם מס קנייה על טלפונים סלולריים. אבל מה עם כל השאר? הנה ההסבר המלא (שימו לב שאנחנו מתייחסים רק למוצרי אלקטרוניקה).

אם שילמתם עד 75 דולר - לא תשלמו מיסים
כל מוצר או חבילת מוצרים שעלותם הכוללת אינה עולה על 75 דולר, פטורים לחלוטין ממיסי יבוא. זה כולל אך ורק את מחירו של המוצר ולא את עלות המשלוח - זאת אומרת שאם שילמתם סך הכול 90 דולר, כשמתוכם הרמקול האלחוטי שקניתם עלה 70 דולר ודמי המשלוח היו 20 דולר - עדיין תהיו פטורים מתשלום מיסים על החבילה.

אם שילמתם בין 75 ל-500 דולר - תשלמו מע"מ ואולי גם מס קנייה
למרבה השמחה, כשיאיר לפיד היה שר האוצר הוא העלה את הסכום הפטור ממכס מ-325 דולר ל-500 דולר. לכן, היום, כל משלוח שמכיל מוצרי אלקטרוניקה שערכם הכולל הוא עד 500 דולר, פטור מתשלום מכס, אבל חייב בתשלום מע"מ ומס קנייה, במידה שרלוונטי. מה זה אומר? ובכן, קודם כל זה אומר שכאן העניינים מתחילים קצת להסתבך, אבל נפשט אותם:

ראשית נבהיר שהכוונה ב"מס קנייה, במידה שרלוונטי" היא שמוצרי אלקטרוניקה בידורית, אשר כוללים טלוויזיות, רמקולים, מכשירי הקלטה, מיקרופונים, מגברים, סוללות לטלפונים סלולריים ועוד, יחויבו תמיד במס קנייה.
מלבד מוצרי אלקטרוניקה אלה, אם הערך הכולל של המוצרים בחבילה איננו עולה על 500 דולר, תחויבו רק בתשלום של 17% מע"מ. אלא שכאן יש תוספת שחשוב לשים אליה לב: המס יחושב בתוספת דמי המשלוח. כלומר, אם קניתם מוצר שעלה 480 דולר ועלות המשלוח שלו היא 40 דולר, המס יחול על הסך הכול ששילמתם - כלומר 520 דולר.

אם שילמתם בין 501 ל-1,000 דולר - תשלמו מע"מ, מס קנייה ומכס
מוצרים אלה חייבים גם בתשלום מע"מ, גם בתשלום מכס וגם בתשלום מס קנייה, במידה שרלוונטי. שיעור המס מחושב על פי ערך המוצר בתוספת דמי המשלוח והביטוח, אם יש כאלה. לכן, קחו בחשבון תוספת של 17% מע"מ וכן תוספת של אחוזי המכס, שתלויים בערכו של המוצר.

אם שילמתם מעל 1,000 דולר - ברכות! הפכתם ליבואנים
כמו בסעיף הקודם, גם במקרים של מוצרים שערכם עולה על 1,000 דולר תידרשו לשלם את כל המיסים לפי הערך הכולל של החבילה ועוד דמי המשלוח והביטוח, כפי שמשולם על ידי יבואן שמייבא בייבוא מסחרי.


פורסם ע"י אברהם מטל ב-13 אוגוסט 2018


0 תגובות

אנו מאחלים לך קריאה נעימה, ומזכירים שכל מידע שמופיע באתר כפוף לתנאי השימוש.