הוראת קבע – כל מה שצריך לדעת

ל-45% מהישראלים יש הסכם להוראת קבע בחברות האשראי או בבנקים. בואו לראות למה כדאי לשלם בהוראת קבע ועל מה חשוב לשים לב

בחיים המודרניים אנו נדרשים לשלם עבור שירותים רבים שמספרם הולך וגדל, החל ממיסים כאלה ואחרים וכלה בחשבונות חשמל, מים, טלפון, אינטרנט ושירותים נוספים הנצרכים באופן זמני או קבוע.
קצב החיים האינטנסיבי גורם לרבים מאיתנו לשכוח לעקוב אחר התשלומים הרבים שלהם אנו מחויבים, וכתוצאה מכך אנו נדרשים לעיתים לשלם קנסות ותשלומים נוספים, במקרה הטוב. במקרים קיצוניים אי עמידה בתשלומים מביאה לניתוק מהשירות המבוקש (כמו חשמל וגז) ולעיקולים - הכול בגלל שכחה או חוסר סדר.

הוראת קבע או "הרשאה לחיוב" היא אופן תשלום המאפשר לארגן ולייעל את ענייני הכספים הרבים שבהם אנו מטפלים, על ידי מתן הוראה לכבד אוטומטית כל דרישת תשלום ולבצע את העברת הכספים ישירות מחשבון הבנק של הלקוח, בלי הצורך לזכור לשלם את החשבון ובלי כאבי ראש. אין פלא, אם כן, שלכ-45% מהישראלים יש הסכם להוראת קבע בחברות האשראי או בבנק.

הוראת הקבע משמשת לרוב בתשלומים של חשבונות תקופתיים קבועים כגון: ארנונה, גז, חשמל, תשלומי ועד בית ושכר לימוד.

למה כדאי לשלם חשבונות בהוראת קבע?

 • זה חוסך זמן לא צריך לרוץ לשלם את החשבונות, כל אחד בתאריך אחר, ולא צריך לחכות בתור לתשלום. החיסכון בזמן מתבטא בין אם אתם רגילים לשלם את החשבונות בדואר, בבנק או בטלפון. הוראת קבע מתאימה גם לאנשים שלא מעוניינים לשלם בכרטיס אשראי באינטרנט או בטלפון.

 • קל לגבות, קל לשלם - חיוב החשבון מתבצע בזמן המתאים ביותר ללקוח, לפי תאריך התשלום או לפי תאריך אחר המתאים ללקוח. התשלום והזיכוי בחשבון מתבצעים באותו יום העסקים.

 • זה בטוח ומסודר יותר - לא צריך להוציא מזומן או לשלם בצ'קים רבים, לא צריך לחשוף  את מספר כרטיס האשראי בפני גורמים שונים.

 • זה חוסך כסף - החיסכון מתבטא בהוצאות לקראת התשלום ובעת התשלום, כמו עמלות משיכה ועמלות תשלום.

 • זה מונע פיגורים בתשלומים וסנקציות מצד הספקים - התשלום מתבצע תמיד בזמן, ללא כל חשש לתשלום ריבית פיגורים.

 • זה נותן ראש שקט - לא צריך לזכור מתי צריך לשלם כל תשלום. היתרון גדול במיוחד אם אתם לא נמצאים בבית לתקופה ארוכה, או שאתם מרבים לטוס לחו"ל.

 • זה נותן הטבות שונות - אפשר לקבל הטבות ואפילו הנחות (במקרים מסוימים) כשמשלמים בהוראת קבע. למשל, רשויות מקומיות מסוימות מעניקות הנחה בארנונה כאשר התשלום מבוצע בהוראת קבע.

 • לא רק תשלום חשבונות ניתן להשתמש בהוראת קבע לצרכים נוספים כגון העברת חיסכון עבורכם או עבור הילדים. כך תוכלו להיות בטוחים כי חסכתם סכום מסוים כל חודש.

מה חשוב לבדוק כשמשלמים חשבונות בהוראת קבע?

לצד היתרונות, חשוב לדעת על מה לשים לב כשמשלמים את החשבונות בהוראות קבע:

יש לעקוב אחר התשלומים החודשיים
חשוב לעקוב אחר התשלומים המבוצעים בכל חודש, כדי לוודא שלא היו טעויות בסכומים המשולמים באופן אוטומטי. אסור להניח כמובן מאליו שהסכום ששולם הוא הנכון, אלא לבצע מעקב מתמיד.מדובר במעקב פשוט למדי: אפשר לצפות בפירוט החודשי של התשלומים שמתבצעים בהוראת הקבע ולבחון האם מופיע תשלום חריג מהרגיל.

יש לבדוק במה כרוך ביטול הוראת הקבע
כשמבצעים הוראת קבע, יש לבדוק את אפשרויות הביטול או היציאה מההסדר, אם תהיו מעוניינים בכך. בעבר תהליך הביטול היה שונה בין חברות האשראי לבנקים: בבנק היה צריך לשלוח הודעה לביטול ללא כל צורך בהסבר והוראת הקבע היתה מתבטלת באופן אוטומטי, ואילו בחברות האשראי התהליך היה מסורבל יותר והצריך את הסכמת הספק לביטול, דבר שהיה גורר התעסקות רבה ואף תשלומים נוספים ללא צורך. תיקון חדש לחוק הגנת הצרכן שינה מצב זה וכיום אפשר לבטל הוראות קבע בחברות האשראי גם ללא הסכמת הספק. כדי לבטל הוראת קבע פשוט שולחים בקשה להפסקת החיוב לחברת האשראי והיא מחויבת להפסיק את התשלומים. רצוי גם לשלוח הודעה לחברה המספקת את השירותים תוך שלושה ימים מרגע ההודעה על ביטול הוראת הקבע.

היתרונות של הוראת קבע דרך חברת האשראי לעומת הוראת קבע בבנק:

 • אין צורך למלא ולשלוח טפסים או להגיע לבנק
 • אין עמלות על התשלומים
 • מועד החיוב יכול להיקבע על ידי הלקוח
 • הלקוח מקבל הטבות שונות
 • אפשר לעקוב בצורה נוחה אחר החיובים

חשוב לזכור שתשלום בהוראת קבע אינו מוריד מכם את האחריות לבדוק את התשלומים מדי חודש. כך תוכלו ליהנות בצורה המרבית מהיתרונות של תשלום בהוראת קבע ולצמצם את החסרונות שקיימים בתשלום זה.

יש לכם הוראות קבע בכרטיסי אשראי שונים? זה הזמן לעשות סדר ולהעביר את כולם לכרטיס ה-Cal שלכם בקליק. כל הפרטים כאן


פורסם ע"י מיטל גרמן ב-13 אוגוסט 2018


0 תגובות

אנו מאחלים לך קריאה נעימה, ומזכירים שכל מידע שמופיע באתר כפוף לתנאי השימוש.